GORSKI KOTAR

HRVATSKA

ORAH, KUĆA I TERASA

Priča o nastanku ove kuće možda ima pomalo neuobičajeni slijed. Inverzni, no nimalo ne i krivi proces u promišljanju i osmišljavanju prostora gdje veliku ulogu doživljaja čini sama priroda. Prvo, prije svega, postojao je orah, drvo koje je činilo savršen prirodni hlad i prvi prostor boravka bez zidova. Zatim s vremenom oko oraha izgrađena je terasa, a tek potom na red dolazi ideja o gradnji kuće. 

Padina parcele koja vizure usmjerava prema obližnjoj šumi a prije svega na Klek, planinu prepoznatljiva obrisa, te položaj postojeće terase bili su prvi i jedini uvjeti u procesu osmišljavanja novog objekta. Bez potrebe za pretjeranim koketiranjem i referiranjem na postojeće i tradicionalno u okruženju, bez želje za osvajanjem i odobravanjem, ona je samo kuća na brdu, ekstenzija terase i zatvoreni vidikovac. Jedini usvojeni oblikovno funkcionalni elementi tog podneblja jesu kosi krov, kompaktnost tlocrta, te prisutnost drva u oblikovanju oplošja. 

Tlocrtne je površine 60ak kvadrata - sa malenom podrumskom etažom za ostavu, prizemnim dijelom boravka i kuhinje te prostorom za spavanje na galeriji. Jednako kako se nastojala ostvariti prostorna protočnost između eksterijera i interijera, prije svega u smislu povezivanja unutarnje kuhinje, ljetne kuhinje i terase, tako se ta protočnost i jedinstvenost prostora nastojala ostvariti i u unutrašnjosti.

Čitava kuća sagledava se kao jedinstveni volumen, te se iz svakog njezinog dijela pruža pogled na van. Prostor kuhinje i kupaone čine kompaktni mini volumen i jezgru unutar većeg volumena kuće, a iznad čega je smještena galerija. Konstruktivno čitava kuća izgrađena je od porobetona, osim podrumske etaže i temelja, što je omogućilo znatno ubrzanje i pojednostavljenje gradnje na datoj lokaciji. Fasada je izvedena kao ventilirana,daskama sibirskog ariša slaganih na utor i pero, te zatim impregnirana drvnim katranom u dva sloja, prirodnim premazom za zaštitu drva.

Danju izvana crni kompaktni i hermetični volumen se uvečer prilikom osvjetljavanja interijera omekšava svjetlosnim trakama koje se ocrtavaju kroz proreze škura, sa simboličnim prelaskom dnevnog scenarija i promatranja okoline iz njezine unutrašnjosti na noćni scenarij i gledanje na tu kuću iz okoline i mraka. 

Autor: Tomislav Soldo, d.i.a.

Ured: PRO-S d.o.o, Zagreb

Suradnici projektantskog dijela: Stjepan Breber – elektrotehnički projekt, Ivan Radman – građevinski projekt

Lokacija: Gorski Kotar

Investitor: privatni

Izvođač: Građevinski obrt Petrlin, Karlovac, Zlatko Petrlin

Suradnici: stolarski radovi-eksterijer: Nenad Babić, rasvjeta: Stevo Korkut, stolarski radovi-interijer: Saša Tkalčić/Lider Interijeri

Pejzažno uređenje: Ana Horvath/Vrtlarica

Godina izgradnje: 2015.-16.

Fotografije: Jure ŽivkovIć

Next
Next

PERLESCOPE